

Kallas: eisen Russen laten zien dat ze geen vrede willen
BRUSSEL (ANP) – Buitenlandchef van de EU Kaja Kallas heeft er geen vertrouwen in dat Rusland vrede wil. “De eisen die de Russen stellen laten zien dat ze geen vrede willen”, zei Kallas voor het begin van de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
“Ze presenteren als voorwaarden al hun uiteindelijke doelen die ze willen bereiken met de oorlog”, zei Kallas. De financiële en militaire steun aan Oekraïne is maandag een belangrijk agendapunt op de vergadering.
De Duitse minister Annalena Baerbock zei dat het nodig is om de EU-begrotingsregels te herzien, zodat er meer flexibiliteit kan worden gecreëerd “voor onze gezamenlijke veiligheids- en defensiecapaciteit in Europa”.
Voor Duitsland is “een sterk en soeverein Oekraïne ons doel. Dit vereist een sterke positie, vooral voor de onderhandelingen met het Rusland van Poetin”, benadrukte ze voor aanvang van de bijeenkomst. “Om dit te bereiken is het niet alleen belangrijk om onze defensiecapaciteit te versterken, maar ook een snelle en ambitieuze beslissing op het niveau van de staatshoofden en regeringsleiders van de EU ten gunste van onze militaire steun.”
Veiligheidsgaranties voor Oekraïne
De nieuwe Oostenrijkse minister Beate Meinl-Reisinger voor Europese Zaken sprak eveneens volledige steun voor Oekraïne uit. “Het is belangrijk om Oekraïne te laten zien dat ze er niet alleen voor staan.”
De bewindsvrouw verwelkomt de gesprekken tussen de Amerikanen en de Russen over een mogelijke wapenstilstand, maar benadrukte dat Oekraïne bij onderhandelingen moet worden betrokken. “De belangrijkste veiligheidsgarantie is de goede uitrusting van het Oekraïense leger”, zei ze verder voor de start van de vergadering.
Voor een langdurige en rechtvaardige vrede in Oekraïne is volgens de Litouwse minister van Buitenlandse Zaken Kęstutis Budrys een pakket veiligheidsgaranties nodig. Onderdeel daarvan is langdurige, duurzame militaire steun aan Oekraïne door de EU. Daar moet dit jaar minimaal 40 miljard euro voor worden uitgetrokken, vindt Litouwen.
Herstelbetalingen
Europese troepen in Oekraïne met steun van de VS zijn volgens hem eveneens noodzakelijk. De druk op Rusland moet aanhouden met nieuwe sancties en beslaglegging op bevroren tegoeden. Rusland moet ook herstelbetalingen aan Oekraïne doen, zei Budrys. Oekraïne moet daarnaast versneld tot de EU toetreden.
Bron: ANP
Laatste nieuws



