Buitenland - 29 juli 2025 om 18:06

Londen zet Israël onder druk met dreigement erkenning Palestina

LONDEN (ANP/RTR/AFP) – De Britse regering zet Israël onder druk met de mogelijke erkenning van de staat Palestina als de Israëlische regering de hulpverlening aan de Palestijnen in de Gazastrook niet verbetert. Ondertussen is de eerste Britse hulp vanuit de lucht op het afgegrendelde gebied gedropt.

Groot-Brittannië zal in september Palestina erkennen, tenzij de Israëlische regering wezenlijke maatregelen neemt om een einde te maken aan de “verschrikkelijke situatie” in Gaza, aldus de Britse premier Keir Starmer. Hij had een speciale vergadering met zijn kabinet, dat hij van de zomervakantie had teruggeroepen.

Londen eist ook een staakt-het-vuren en wil verder dat Israël duidelijk maakt dat er geen annexatie van de Westelijke Jordaanoever zal plaatsvinden. Ook moet het land zich vastleggen op een langdurig vredesproces dat leidt tot een tweestatenoplossing.

Eisen aan Hamas

Londen benadrukt dat de eisen aan de Palestijnse beweging Hamas blijven bestaan. Zij moeten alle gijzelaars vrijlaten, een staakt-het-vuren ondertekenen, accepteren dat zij geen rol zullen spelen in de regering van Gaza, en zij zullen moeten ontwapenen.

Opeenvolgende Britse regeringen hebben gezegd dat ze een Palestijnse staat erkennen wanneer de tijd daar rijp voor is, zonder ooit een tijdschema vast te stellen of de noodzakelijke voorwaarden duidelijk te maken.

Franse erkenning Palestina

Onlangs maakte Frankrijk als groot land van de Europese Unie bekend Palestina te gaan erkennen. Spanje deed dat eerder al.

Bron: ANP