Buitenland - 14 mei 2025 om 14:32

Merz wil dat Duitsland sterkste leger van Europa krijgt

BERLIJN (ANP/DPA) – De nieuwe Duitse regeringsleider Friedrich Merz wil dat zijn land het sterkste leger van Europa krijgt. Duitsland moet zijn verdediging zodanig opvoeren dat “we onszelf niet hoeven te verdedigen”, zei de bondskanselier in zijn eerste regeringsverklaring in het parlement na zijn aantreden vorige week.

Media zoals Bild noemden de toespraak de vuurdoop van de nieuwe regering van christendemocraten (CDU en CSU) en de sociaaldemocratische SPD. CDU’er Merz presenteerde zijn plannen voor Duitsland, waarbij hij de fors stijgende uitgaven voor de strijdkrachten fel verdedigde: “Kracht schrikt agressors af. Zwakte daarentegen nodigt agressors uit.”

Merz verwees daarbij ook naar de Russische oorlog tegen Oekraïne: “Wij zijn geen partij in de oorlog en willen dat ook niet worden.” Maar hij stelde ook dat Duitsland geen onbetrokken derde partij of neutrale bemiddelaar is. Het land staat zonder mitsen en maren aan de kant van de Oekraïners, aldus de bondskanselier.

Grote binnen- en buitenlandse uitdagingen

Merz zei dat de nieuwe regeringscoalitie veiligheid, samenhang en “welvaart voor iedereen” als prioriteiten heeft. “Om dit te bereiken moeten we ons beleid in veel opzichten veranderen.” Zijn belofte van welvaart voor allen wordt gezien als knipoog naar de voormalige bondskanselier Ludwig Erhard, die het naoorlogse economische herstel van Duitsland leidde en een boek schreef met de titel Welvaart Voor Iedereen.

De coalitie is zich bewust van de grote binnenlandse en internationale uitdagingen waar Duitsland voor staat, aldus de conservatieve leider. Merz wil dan ook snel resultaat boeken: “Ik wil dat jullie, de burgers, al in de zomer voelen: hier verandert iets ten goede, het gaat vooruit!”

Bron: ANP