Economie - 5 juni 2025 om 17:48

AEX-index licht hoger na nieuwe renteverlaging ECB

AMSTERDAM (ANP) – De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten na de nieuwe renteverlaging door de Europese Centrale Bank (ECB). De centrale bank verlaagde de rente in het eurogebied voor de achtste keer sinds juni vorig jaar, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten.

Het belangrijkste rentetarief staat nu op 2 procent. In een toelichting zei ECB-president Christine Lagarde dat de centrale bank in Frankfurt met dat renteniveau in een goede positie verkeert om alle economische onzekerheden door het Amerikaanse handelsbeleid het hoofd te bieden. Ook hintte Lagarde erop dat er bijna een einde kan komen aan de renteverlagingen.

De AEX sloot 0,2 procent hoger op 925,53 punten. De MidKap zakte 0,2 procent tot 891,31 punten. De CAC40 in Parijs verloor 0,2 procent, maar de hoofdgraadmeters in Londen en Frankfurt stegen tot 0,2 procent.

In de AEX stonden de chipbedrijven ASML, ASMI en Besi bij de stijgers met plussen tot 2,4 procent. Ook betalingsverwerker Adyen en ABN AMRO deden het goed, met winsten tot 1,6 procent. Brouwer Heineken, Albert Heijn-moeder Ahold Delhaize en uitzendconcern Randstad daalden tot 2,4 procent. AkzoNobel zakte 1,2 procent. De verffabrikant werd door de Zwitserse bank UBS van de kooplijst gehaald.

Koersdaling Wizz Air

In de MidKap werd luchtvaartconcern Air France-KLM ruim 4 procent in het rood gezet. Toezichthouder ACM besloot woensdag dat Schiphol mag doorgaan met het verhogen van tarieven voor luchtvaartmaatschappijen die de luchthaven gebruiken. Tien maatschappijen en drie belangenorganisaties hadden klachten ingediend over de gemiddelde stijging van 33 procent in de komende drie jaar. Volgens de ACM zijn de fors hogere havengelden echter niet onredelijk.

In Londen was de van oorsprong Hongaarse budgetvlieger Wizz Air een opvallende verliezer met een koersval van bijna 27 procent. Wizz Air kwam met tegenvallende kwartaalcijfers, waarbij beleggers vooral schrokken van de sterk gestegen kosten, bijvoorbeeld doordat vliegtuigen aan de grond staan voor onderhoudswerkzaamheden door motorproblemen.

Bron: ANP