

Gemiddelde invoertarief VS op niveau van meer dan eeuw geleden
WASHINGTON (ANP/AFP) – Het gemiddelde Amerikaanse invoertarief is nu 20,1 procent. Dat is het hoogste niveau sinds het begin van de jaren 1910, met uitzondering van een korte piek eerder dit jaar, volgt uit berekeningen van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF).
In het cijfer is voor het eerst ook het tarief van 15 procent voor Europese producten meegenomen dat donderdag is ingegaan. Het nieuwe gemiddelde staat in schril contrast met het niveau van 2,4 procent dat gold ten tijde van de inauguratie van president Donald Trump op 20 januari.
Trumps aankondiging op 2 april van “wederkerige” tarieven voor producten uit tal van landen en de daaropvolgende escalaties, vooral op Chinese goederen, dreven het gemiddelde tarief in mei kortstondig op tot 24,8 procent. Dat was een niveau dat sinds 1904 niet meer was gezien. Later maakten de VS met China afspraken over een onderlinge tariefverlaging en zakte het gemiddelde weer.
Great Depression
Met China wordt nu ook weer onderhandeld. Dat komt doordat het land tot dinsdag heeft om een nieuwe overeenkomst met het Witte Huis te bereiken, anders riskeert China wederom torenhoge tarieven. De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent heeft wel laten weten dat deze deadline waarschijnlijk wordt uitgesteld.
Voor het gemiddelde hebben de WTO en het IMF gekeken naar de huidige tarieven en die gecombineerd met cijfers over de handelsvolumes over 2024. Het bijgewerkte gemiddelde tarief overstijgt het tarief van bijna 20 procent dat de VS in de jaren 1930 toepasten. Die periode stond bekend om zijn hoge tarieven. Economen beschouwen dat doorgaans ook als een van de redenen dat de Great Depression, de economische crisis van toen, erg hevig was en lang aanhield.
Bron: ANP
Laatste nieuws



